İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Anasayfa
Temsilciliklerimiz
İletişim
320
Bağış Takibi İçin Giriş Yapınız...
Hesap Numaralarımız
Adak / Akika / Şükür Kurbanı

 

    İYİLİKDER olarak Adak,Akika ve Şükür kurbanlarınızı ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde vekaletinizle islami usullere uygun kesip,yoksul kardeşlerimize dağıtıyoruz. Türkiye'de 70'i aşkın temsilciliğimizce,ayrıca Afrika-Balkanlar-Asya ve Ortadoğu ülkelerinde ekiplerimizce kesim ve dağıtım organizasyonlarını yapıyor,kesim sonrası vekaletinizin gerçekleştiğine dair fotoğrafları istemeniz halinde sizinle paylaşıyoruz.

   Bu şekilde onbinlerce kilometre uzaktaki yoksul kardeşimize vekaletinizle bir parça et,kocaman bir tebessüm ulaştırıyor,sizlerin de hayır dualarını almalarına vesile oluyoruz.

   Son günlerde Afrika'da yaşanan kuraklık,kıtlık ve açlık ölümleri sebebiyle AFRİKA grubunda vekalet vermenizi öneriyoruz.

 

AKİKA KURBANI

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek müstehaptır. Akika kurbanı olarak kesilecek hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır. 
Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden bulûğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. 
Akika kurbanının etinden ve derisinden, kurban sahibi dahil herkes istifade edebilir.

ADAK KURBANI

Arapça’da nezir (nezr) diye ifade edilen adak fıkıh dilinde, “bir kimsenin dinen yükümlü olmadığı ibadet cinsinden bir şeyi kendisi için vacip kılması”nı ifade eder. Diğer bir ifadeyle “kişinin farz veya vacip cinsinden bir ibadeti yapacağına dair Allah Teala’ya söz vererek o ibadeti kendisine borç kılması”dır (Mevsıli, el-İhtiyar, IV, 76).

 Kur’an’da değişik yerlerde verilen sözde durulması, ahde ve akitlere bağlı kalınması (Maide, 5/1; İsra, 17/34), Allah’a verilen sözün tutulması (Nahl, 16/91) emredilir ve yapılan adakların yerine getirilmesi istenir. Ayrıca kişinin yaptığı adağa uygun davranması iyi kulların vasıfları arasında sayılır (İnsan, 76/7).

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kesmesi gerekir. Adak kurbanının etinden adak sahibi, eşi, usul ve fürûu (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri ile kendi neslinden gelen çocukları ve torunları) yiyemeyeceği gibi, bunların dışında kalıp zengin olanlar da yiyemez. Şayet kendisi veya bu sayılanlardan birisi yemişse, yenilen etin rayiç bedelini yoksullara verir (Zeylaî, Tebyînü’l-Hakâik, Kahire 1313, VI, 8; İbn Nüceym, Bahru’r-râik, VIII, 199-203; Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 413).

ŞÜKÜR KURBANI:

Kişi, arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir. Bu kurbanların etinden sahipleri de yiyebilirler. 

Temettü ve kıran haccı yapan kişilerin, aynı mevsimde hac ve umreyi birlikte ifa ettikleri için, kestikleri kurbanlara şükür kurbanı da denilmektedir.

Adak, Akika, Şükür Kurbanı Hisse (Adet) Bedelleri:

BALKANLAR, ORTADOĞU, ASYA VE TÜRKİYE 1100 TL
AFRİKA ÜLKELERİ 720 TL
FİLİSTİN (GAZZE) 1600 TL

 

Not: Fiyatlara tüm organizasyon bedelleri dahildir. İstenmesi ve belirtilmesi durumunda Adak, Akika ya da Şükür kurbanınızın kesim organizasyonuna dair fotoğraflar tarafınıza e-mail ile iletilebilir. Seçtiğiniz bölgede Adak, Akika ya da Şükür kurbanınız 5-15 iş günü arası bir sürede kesilir ve oradaki ihtiyaç sahiplerine sizin adınıza dağıtılır.

Bağışınızı (Vekaletinizi) aşağıda belirtilen şekillerde iletebilirsiniz:

1.Seçenek:  Online Bağış (Kredi kartı)

Buraya tıklayarak karşınıza çıkan ekranda kişisel bilgilerinizi doldurup Bağış Bilgileri alanında KURBAN seçeneğini seçtiğinizde KURBAN DETAYI alanında ülke seçtikten sonra alt seçeneklerde Adak, Akika, Şükür seçmeniz ve ardından alt kısımda kredi kartınız ile ödemeyi yapmanız halinde vekaletinizi vermiş olacaksınız ve talebiniz anlık olarak tarafımıza düşecektir. Talebinizin ve ödemenizin tamamlandığına dair bilgi mesajı tarafımızdan gönderilecektir. Ardından Adak,Akika ya da Şükür kurbanınız kesildiği zaman da ayrıca tarafınıza kesim yapıldığına dair bilgi mesajı ve belirtmeniz halinde kesim yapıldığına dair fotoğraflar ulaştırılacaktır.

2.Seçenek: Havale/EFT yolu ile vekalet verme,

Havale / EFT ile vekaletinizi ulaştırmak için aşağıdaki hesap numaralarını kullanabilirsiniz. Havale/EFT tutarını yukarıda belirtilen fiyatlara göre (kesim yapılmasını istediğiniz bölge fiyatını) yatırırken açıklamasına "ADAK", "AKİKA" ya da "ŞÜKÜR KURBANI" yazmayı unutmayınız. Ayrıca kesim sonrası kesimin yapıldığına dair fotoğraf istemeniz halinde açıklama kısmına e-mail adresinizi de yazmayı lütfen unutmayınız.

Hesap Numaralarımız İçin Tıklayınız

Son Eklenen Haberler
Bombalarla Yıktılar, Kitaplarla İnşa Edeceğiz
Suriye’de saldırıya maruz kalan sadece insanlar ve binalar değil, bizim de parçası olduğumuz büyük bir kültür ve medeniyet. Bu bilgi ve bi...
İyilik Kazanacak Barış Kazanacak
Türkiye ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerinin umudu olan İyilik Derneği, Suriye'de!...
Malatya İyilik Derneği İhtiyaç Sahibi Ailelerin Yanında
Malatya İyilik Derneği Temsilciliğimiz, Kardeş aile projesi kapsamında Malatya merkez- Taştepe,Yeşiltepe, Beydağı, Toki, Melekbaba, Hanımın...
: Ali Kuşçu Mah.Başimam Sok. No:11 Daire: 1-2 Fatih-Istanbul
: 0212 534 68 25 -26   : 0212 534 68 27   : info@iyilikder.org.tr
SOSYAL MEDYADA BİZ...
alt kategori
Kurumsal
alt kategori
Hakkımızda
Misyonumuz
Vizyonumuz
Yetki Belgelerimiz
Yönetim Kurulu
İK / İş Başvurusu
Basın Odası
Mali Tablolar
Faaliyetlerimiz
alt kategori
Acil Yardımlar
Sağlık Yardımları
Eğitim Yardımları
Kültürel Faaliyetler
Ziyaretler
Gönüllü Faaliyetleri
Yetim
alt kategori
Yetim Hakkında
Neler Yapılabilir
Sponsorluk Formu
Yetim Haberleri
Gönüllü
alt kategori
Gönüllü Haberleri
Gönüllü Kurumlar
Çalışma Alanlarımız
Gönüllü Formu
Bağış
alt kategori
SMS Bağış
Online Bağış
Gayrimenkul Bağışı
Hesap Numaralarımız
Düzenli Bağış Talimatı
E- Bağış Takip Sistemi
Multimedya
alt kategori
Foto Galeri
Video Galeri
Bannerler
Tanıtım Filmi
Vektörel logo
İyilikder Yardımlaşma Derneği Resmi web sayfasıdır. iyilikder.org.tr © 2019 İNS Web Tasarım