İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Anasayfa
Temsilciliklerimiz
İletişim
320
Bağış Takibi İçin Giriş Yapınız...
Hesap Numaralarımız
Türkiye, Filistin, Suriye Kardeşlik İftarı Yapıldı
Türkiye, Filistin, Suriye Kardeşlik iftarı 12 Temmuz Pazar günü Gaziantep Bülbülzade Vakfında yapıldı.

Türkiye, Filistin, Suriye Kardeşlik iftarı 12 Temmuz Pazar günü Gaziantep Bülbülzade Vakfında yapıldı.

Minber El Şam Derneği ve Bülbülzade Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen Türkiye, Filistin, Suriye Kardeşlik iftarı 12 Temmuz Pazar günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezi avlusunda yapıldı. İftara Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma, Sanayi ve İletişim Bakanı Yasin Neccar, Geçici Hükümet Genel Sekreteri Feyz El Dahir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Minber El Şam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, bakan yardımcıları, müsteşarlar, Filistin heyeti, STK temsilcileri, siyasi parti mensupları ve 500 civarında davetli katıldı.

Kur’an tilaveti ve dua ile başlayan programın açılış konuşması Minber El Şam Derneği Başkanı Cemal Mustafa tarafından yapıldı. Mustafa konuşmasında Suriye direnişinin 5. yılına girdiğini ve zor bir süreçten geçtiklerini belirterek; “Özgürlük isteyen sivil halka karşı birleştiler. Bizim tek kurtuluş yolumuz da gücümüzü birleştirerek, saflarımızı sıkılaştırarak birbirimizle yardımlaşmadan geçiyor. Kurtuluşumuz siyasi kanadın, sivil kanadın ve direniş kanadının birleşmesiyle olur. Biz birbirimizi kabullenmezsek bizi kimse kabullenmez. Alimler, devlet adamları ve kanaat önderleri vereceğiniz mesajlar birliktelik ve barış içermeli. Şimdi kötülüğün yerine iyiliği ikame etmenin zamanı. Zaman hoşgörü ve bağışlama zamanıdır. İslam’ın öngördüğü toplum iyiliksever, yardımsever ve hayırsever olmalıdır. Bir dahaki Ramazanı özgür Suriye’de geçirmek dileğiyle.” Sözleriyle tamamladı.

Kardeşlerine İhanet Edenlerden Olmayacağız

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise Minber El Şam Derneği ve Bülbülzade Vakfı’nın düzenlediği iftar programına katılanları selamladıktan sonra; “İçinde bulunduğumuz bu ay ve geceler istifade etmememiz gereken mübarek gecelerdir. Biz Türkiyeli Müslümanlar olarak sizleri sürekli kardeşlerimiz olarak bildik ve kardeşlerimiz olarak kalmaya devam edeceksiniz. Kur’an-ı Kerim bizlere kardeşlik hukukundan bahseder. Kardeşlerine ihanet eden Habil ile Kabilden bahseder. Hz. Yusuf’u kuyuya atan kardeşlerinden bahseder. Bunun yanında da kardeşlerine canı pahasına sahip çıkan ümmetin kardeşliğinden bahseder. Biz inşallah kardeşlerine ihanet edenlerden olmayacağız. Cahiliye döneminde bile yapılmayan bu mübarek aylarda insanlık kanını akıtanı Rabbim asla affetmeyecek. Bu mübarek günde kardeşlerinin kanını akıtanlara destek verenleri ve buna destek verenleri Rabbim affetmeyecek. Bu coğrafyada Hz. Peygamber kardeşlik tohumlarını ekmiş, ona inanan sahabeler de bu tohumu yeşerterek günümüze kadar gelmesine öncülük yapmışlardır. Bizlerde inşallah yeninden bu topraklarda bu toplantılarla kardeşliği yeniden yeşerteceğiz.” dedi.

Yaşananlar Karşısında Sessiz Kalmak Ahlaki Bir Çürümedir

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de; “Aramızda bulunan, 80 yıldır sürgünlerden sürgünlere gönderilen Filistinli kardeşlerimize selam olsun. Halep’in, Hama’nın, Şam’ın siz yiğit insanlarına selam olsun” diyerek başladığı konuşmasına tarihin önemli bir dönüm noktasında bulunduklarına vurgu yaparak şöyle sürdürdü; “Bunun için aklımızı, fikrimizi, idrakimizi açarak insanlık için yeniden adaletin, merhametin bu topraklarda hakim olması için birliğimizi, beraberliğimizi kuvvetlendirmemiz gerekir. Ramazan eğer dünyada olup biten haksızlıkları, zulümleri, mazlumu, garibi, gurabayı hissetmeden geçiyorsa bilin ki bu oruçlar aç kalmaktan farksızdır. Asıl Ramazan dünyada yaşanılan adaletsizlikleri ve haksızlıkları hissederek bayrama ulaşmaktır. Adalet ve merhamet mutlaka bu coğrafyada hakim olacaktır. Aramızdaki bu sınırlar mutlaka kalkacaktır. Ama önemli olan bizim buna şahitlik edenler olarak sorumluluklarımızı yerine getirmemizdir. Bu yaşananlar karşısında sessiz kalmak ahlaki bir çürümedir. Kardir gecenizin arınmaya ve birliğe vesile olmasını, bayramın ümmetin bayramlaşmasına vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Suriye Türkiye’nin Arap Dünyasına Açılan Kapısıdır

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma ise Türkiyeli, Suriyeli ve Filistinlileri yan yana görmekten mutluluk duyduğunu belirterek; “Suriye rejimi 50 yıldır aramıza nifak tohumları ekerek dostluklarımızı yok etmeye çalıştı. Suriye’de 8 Mart 1963 hareketi ile başlayan Türkiye düşmanlığını çocukların zihinlerine kazımaya çalıştılar. Suriye halkı geçirdiği bu badirelerden sonra yeniden Türk kardeşleriyle buluştu. Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’e göstermiş olduğu çabalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bize Türkiyeli kardeşlerimizden başka böyle yardım eden olmadı. Suriyelilere muazzam yardımlar yaptılar. Bir işte başarılı olacaksak ihlasla tefekkürü birleştirmemiz gerekir. Ne ihlas tek başına yeterlidir ne de tefekkür. Bunu Türkiyeli kardeşlerimizde daha iyi görüyoruz. Onlar ihlasla topluma tutundular ve çağın gerektirdiği şekilde davrandılar. Türkiyeli kardeşlerimizle işbirliği içinde olup tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Çünkü Suriye Türkiye’nin Arap dünyasına açılan kapısıdır.” dedi.

Bu Halk Filistin Halkını Unutmayan Bir Halktır

Filistin heyeti temsilcisi Salih Evvel’de; “İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a şükretmez. Ben Türkiye halkı ve hükümetine teşekkür ediyorum. Bu halk Filistin halkını unutmayan bir halktır. Özellikle Gazze saldırılarında ilk tepkiyi veren ve ambargonun kalkması için çaba gösteren ülkedir. Mavi Marmara’da olan olayları hepiniz biliyorsunuz.  Mavi Marmara şehitlerine selam olsun. Bizler Filistinliler yeryüzünde en haklı davaya sahibiz. Suriye’de direnişin başladığından beri söylüyoruz. Suriye ve Filistin halı birdir. Bizim kaderimizde 1948’de İsrail eliyle sürgüne uğramak varmış. Biz de Suriyeli kardeşlerimizle aynı kaderi paylaşıyoruz. Türkiye kardeşliğin gereğini yerine getiren tek ülke oldu. Onlara teşekkürü bir borç biliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından dua yapıldı. Duanın ardından program sona erdi.

Son Eklenen Haberler
Adıyaman Kahta'da İyilik Gönülleri Yetim Ailelere Hayırseverlerin Yardımlarını Ulaştırdı
Hayır sever bir esnaf tarafından İyilik Derneği Kahta temsilciğimize bağışlanan yardım kolileri İyilik Gönüllüleri tarafından Kahta ilç...
Gönüllülerimiz Kırşehir Mucur Hayrettin Ekim Huzurevi'nde
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle Kırşehir İyilik Derneği Gönüllülerimiz Kırşehir Mucur Hayrettin Ekim Huzurevi'nde büyüklerimizi...
Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, İyilik Derneği’ni ağırladı
Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV), kadın gönüllülerinin katılımı ile yapılan programda İyilik Derneği adına Nesrin Çoban ve Sevgi...
: Ali Kuşçu Mah.Başimam Sok. No:11 Daire: 1-2 Fatih-Istanbul
: 0212 534 68 25 -26   : 0212 534 68 27   : info@iyilikder.org.tr
SOSYAL MEDYADA BİZ...
alt kategori
Kurumsal
alt kategori
Hakkımızda
Misyonumuz
Vizyonumuz
Yetki Belgelerimiz
Yönetim Kurulu
İK / İş Başvurusu
Basın Odası
Mali Tablolar
Faaliyetlerimiz
alt kategori
Acil Yardımlar
Sağlık Yardımları
Eğitim Yardımları
Kültürel Faaliyetler
Ziyaretler
Gönüllü Faaliyetleri
Yetim
alt kategori
Yetim Hakkında
Neler Yapılabilir
Sponsorluk Formu
Yetim Haberleri
Gönüllü
alt kategori
Gönüllü Haberleri
Gönüllü Kurumlar
Çalışma Alanlarımız
Gönüllü Formu
Bağış
alt kategori
SMS Bağış
Online Bağış
Gayrimenkul Bağışı
Hesap Numaralarımız
Düzenli Bağış Talimatı
E- Bağış Takip Sistemi
Multimedya
alt kategori
Foto Galeri
Video Galeri
Bannerler
Tanıtım Filmi
Vektörel logo
İyilikder Yardımlaşma Derneği Resmi web sayfasıdır. iyilikder.org.tr © 2019 İNS Web Tasarım